Deklaracja dostępności
Szkolny Plan Lekcji
Gorący Posiłek
mLegitymacja
Nauka zdalna
Logowanie do platformy Google Classroom
Poczta służbowa
Logowanie się do poczty w szkolnej domenie
Dziennik Uonet+
Platforma Edukacyjna
Stołówka
Strona e-podręczniki
Egzamin ósmoklasisty

Szkolne Koło Teatralne „Anawa”

O Szkolnym Kole Teatralnym „Anawa”.

     To nie do wiary, że już siódmy sezon prezentujemy się na szkolnej scenie, że w uczniach i we mnie ciągle jeszcze tyle zapału, entuzjazmu i samozaparcia, aby przeć do przodu, aby ciągle się rozwijać i grać, grać, grać …

     Chociaż celem działań teatralnych w procesie edukacji jest przede wszystkim odkrywanie samego siebie, to przecież nie należy zapominać, że to również odkrycie, poznanie i przyswojenie sobie świata zewnętrznego. Zabawa w teatr przyczynia się do rozwoju fizycznego, sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kulturalnemu. Za każdym razem zauważam, jak moi uczniowie rozwijają się intelektualnie, jak rozwijają własną wrażliwość i empatię.

     Teatr, sztuka to świat fikcji, świat wykreowany, ale zabawa teatralna potrafi nauczyć odróżnić ten świat od rzeczywistego. Rozbudza wyobraźnię, umożliwia poznanie samego siebie – własnych ograniczeń, ale też, czy nade wszystko własnych możliwości. Umożliwia ona także wyrażanie swoich rzeczywistych emocji środkami ekspresji, jakie są dostępne dziecku, a także poszukiwanie nowych, często nawet nieuświadomionych. Pomaga współdziałać z grupą ludzi oraz wyrazić własne uczucia i dzielić się nimi z innymi.

     Na przestrzeni siedmiu lat przez „Anawa” przewinęło się wielu uczniów z klas IV-VI, obecnie są to nawet uczniowie z klas VII. Wielu z nich grało przez 3 lata, niektórzy właśnie rozpoczęli czwarty rok swojej przygody z teatrem, a paru dopiero zaczyna swe spotkanie ze sztuką. Spotykamy się co dwa tygodnie i pracujemy przez półtorej godziny, ale kiedy zaczyna się już poważna praca nad spektaklem, spotykamy się co tydzień. Wszystko przygotowujemy sami, chodzi tu o kostiumy i dekoracje, najczęściej bardzo minimalistyczne.

     Nie można jednak pominąć milczeniem współpracy z dorosłymi i tak od początku naszym dźwiękowcem jest Pan Zbyszek Pelpliński, przygotowanie wokalne zespołu aktorskiego i zespołu wokalnego, który często z nami współpracuje, to dzieło Pani Anny Mochnacz i Pana Kamila Szafrana. Nagrywaniem muzyki najpierw zajmował się tato naszej „aktorki” Marysi Iwaszkiewicz, a teraz pomaga nam w tej materii Pani Iza Rzadkiewicz. Uczennice Maja Baranowska I Julka Staniaszek opracowywały, a Julka nadal opracowuje choreografię.

     Można powiedzieć, że to nasi stali współpracownicy. Mamy też własnych suflerów, którzy najczęściej są uczniami klas VI.

     Ja oprócz pisania tekstów, opracowywania programów teatralnych oraz tworzenia plakatów teatralnych zajmuję się przede wszystkim inscenizacjami i reżyserowaniem. Gdy sama byłam jeszcze uczennicą i w klasie VI wyreżyserowałam „Kopciuszka” m. in. z naszą Panią Dyrektor jako statystką, nie zdawałam sobie sprawy, skąd się to we mnie wzięło. Po ukończeniu studiów przez 3 lata grałam w Teatrze Propozycji „Dialog” w Koszalinie razem z moją rodziną i przyjaciółmi. Dopiero parę lat temu dowiedziałam się, że mój dziadek – Józef Korotkiewicz – wielki pasjonat teatru założył przez II wojną światową teatr amatorski pod Lwowem, w którym wystawiał m. in. sztuki Beaty Obertyńskiej, córki poetki – Maryli Wolskiej. Z mojej rodziny wywodzi się Gabriela Zapolska, a więc teraz już wiem, skąd we mnie ten pociąg do teatru.

 A oto jak przedstawia się dorobek Szkolnego Koła Teatralnego „Anawa”:

 1. „Bal w świetle księżyca” na motywie powieści M. Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” z
  wierszami polskich poetów, premiera 16.12.2011 r.
 2. „Czekamy na wakacje” na motywie powieści J. Korczaka „Król Maciuś I” z
  wierszami polskich poetów, premiera 05.06.2012 r.
 3. „Sknerus” adaptacja „Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa wg pomysłu Anny
  Danilewicz, premiera 21.12.2012 r.
 4. „Piękna i Bestia” na motywach baśni Ch. Perraulta i powieści A. Provoost „Róża i wieprz”, premiera 05.06.2013 r.
 5. „Twardowski” adaptacja powieści W. Wolańskiego „Pan Twardowski”, premiera
  30.04.2014 r.
 6. „Trochę inny Kopciuszek” wg pomysłu B. Krawczyk-Podleckiej, premiera
  08.05.2015 r.
 7. „W poszukiwaniu szczęśliwego człowieka” wg pomysłu Z. Staniszewskiej, premiera
  10.05.2016 r.
 8. „Bestia i Piękna, czyli baśń na nowo opowiedziana” S. Grochowiaka, premiera
  10.05.2017 r.

Elżbieta Nater-Dochniak

Premiery 2018Premiery 2019Premiery 2020

     W dniu 20.06.2018 r. miała miejsce w naszej szkole premiera sztuki Maliny Prześlugi „Dziób w dziób”. To już dziewiąty raz w czasie siedmioletniej działalności Szkolne Koło Teatralne „Anawa” zaprezentowało się szkolnej społeczności.

   Po raz pierwszy młodzi aktorzy wcielili się w postacie zwierząt: ptaków – gołębi i wróbla oraz kota. Pokazali, jak wznieść się ponad podziałami, ale też jak radzić sobie z odrzuceniem, brakiem tolerancji i zaufania.

   Akcja utworu jest bardzo prosta: do podwórkowej bandy gołębi gdzieś na hiszpańskim podwórku, o czym świadczą imiona postaci, dołącza wróbel. Nędznie wygląda, gada do siebie, no i jest wróblem. Gołębie go nie akceptują, ale mają też nikłe szanse na pokojowy dialog z polującymi na nie kotami. Czy w takim świecie jest szansa na współistnienie, a nawet  międzygatunkową przyjaźń? Na łamanie barier i przekraczanie granic?

   Okazuje się, że dzięki uporowi, niesamowitej odwadze i umiejętności zjednywania sobie innych można przełamać te bariery i zmienić dawno utarte stereotypy. Tak działa Alvaro, mały, niepozorny wróbel.

   W spektaklu wystąpiło dziesięcioro uczniów. Po raz pierwszy na scenie zadebiutowali: Maja Śliwińska z VIb, Alicja Kajdan z Va i Agnieszka Kurtek z Vb. Pozostali aktorzy są już znani z poprzednich spektakli, to: Cezary Chińczak z Va, Julia Staniaszek z VIIa [która jest też naszym choreografem], Ola Bzdyra z VIa, Wiktoria Szczurowska z VIIa, Franciszek Michalski z VIIa, Oliwia Jankowska z Va [która wykonała rysunek na plakat] i Basia Kunc z Vb.

  Jak zwykle do wystawienia sztuki przyczynili się dorośli: pani Iza Rzadkiewicz, która nagrała muzykę, pani Ania Mochnacz, która przygotowała zespół wokalny, pan Zbyszek Pepliński, który czuwa nad dźwiękiem.

  Sztukę pokazano dwa razy: o godz. 9.00 i 10.45.

W dniu 14.06.2019r. Szkolne Koło Teatralne „Anawa” obchodziło mały jubileusz, ponieważ wystawiono już  dziesiąty spektakl w czasie ośmioletniej działalności. Życzeniom i kwiatom nie było końca. Bardzo uroczyście żegnaliśmy grupę uczniów z klasy 8a, która przez 5 lat stanowiła trzon naszej szkolnej trupy teatralnej. Nie zobaczymy już na scenie: Wiktorii Szczurowskiej, Wiktorii Luki Nemeczek, Franka Michalskiego, Julki Staniaszek, Nadii Oterskiej, Wiktorii Kietrys, Oli Rutkowskiej, Niny Kuchty i Igi Jednoralskiej.

  Ale nie czas na łzy, tylko na opis premiery. Znowu sięgnęliśmy po sztukę Maliny Prześlugi pt. „Blee”, ale poddaliśmy ją niewielkim przeróbkom  i wystawiliśmy pod tytułem „Królowa Motyli”. To sztuka o zwątpieniu i wierze, o przełamywaniu kompleksów, które są udziałem wszystkich. Akcja rozgrywa się w świecie stawonogów, a zaczyna na sali sądowej. Paziowi Królowej zostaje wytoczony proces za niewierność za to, że zwątpił w istnienie Królowej Motyli. Za karę zostaje zamknięty na pętli autobusowej, gdzie przebywają wszelkie wyrzutki świata stawonogów.

   Owady są zgorzkniałe, zakompleksione, nie wierzą w lepsze jutro. Melancholia i smutek są początkiem zwątpienia, a stąd już tylko krok do rozpaczy. By dodać wiary w siebie współtowarzyszom niedoli, Paź postanawia zorganizować konkurs talentów. To szansa, żeby stawonogi zostały polubione i docenione. Do końca nie wiadomo, czy wreszcie pojawi się Królowa Motyli i uzdrowi sytuację. Czy w końcu owady, podobnie jak ludzie, zaczną dostrzegać pozytywy swoich ułomności, czy wreszcie zaakceptują siebie?

    W spektaklu wystąpiło jedenaścioro uczniów: Wiki Szczurowska z 8a [ostatni raz], Maja Śliwińska z 7a, Cezary Chińczak i Ala Kajdan z 6a, Aga Kurtek i Basia Kunc z 6b oraz debiutanci: Paulina Sradomska, Zosia Kaszuba i Magda Jakubowska z Vb, Kuba Paszkiewicz z 5c oraz Klaudia Pawlicz z 4a.

  Tym razem tez pomogli nam nauczyciele: pani Iza Rzadkiewicz nagrała muzykę, pani Beata Chamier-Gliszczyńska przygotowała setkę motyli, a maestro Zbigniew Pepliński czuwał nad dźwiękiem.

   Sztukę pokazano dwa razy: o godz. 8.00 i 12.00.

Treść zakładki
Rekrutacja 2024
Szkolny Facebook
Czytelnictwo
Specyfikacje
Klauzule RODO
Labs of the Future
Centrum Pomorza
Nasza szkoła
Główny budynek
Adres szkoły

Szkoła Podstawowa nr 4

im. Zdobywców Kosmosu

75-321 Koszalin

ul. Podgórna 45

tel./fax. 94-343-15-48

e-mail:

Poczta całej organizacji SP4

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C P S N
« lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031