Szkolne Koło Teatralne „Anawa”

O Szkolnym Kole Teatralnym „Anawa”.

     To nie do wiary, że już siódmy sezon prezentujemy się na szkolnej scenie, że w uczniach i we mnie ciągle jeszcze tyle zapału, entuzjazmu i samozaparcia, aby przeć do przodu, aby ciągle się rozwijać i grać, grać, grać …

     Chociaż celem działań teatralnych w procesie edukacji jest przede wszystkim odkrywanie samego siebie, to przecież nie należy zapominać, że to również odkrycie, poznanie i przyswojenie sobie świata zewnętrznego. Zabawa w teatr przyczynia się do rozwoju fizycznego, sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kulturalnemu. Za każdym razem zauważam, jak moi uczniowie rozwijają się intelektualnie, jak rozwijają własną wrażliwość i empatię.

     Teatr, sztuka to świat fikcji, świat wykreowany, ale zabawa teatralna potrafi nauczyć odróżnić ten świat od rzeczywistego. Rozbudza wyobraźnię, umożliwia poznanie samego siebie – własnych ograniczeń, ale też, czy nade wszystko własnych możliwości. Umożliwia ona także wyrażanie swoich rzeczywistych emocji środkami ekspresji, jakie są dostępne dziecku, a także poszukiwanie nowych, często nawet nieuświadomionych. Pomaga współdziałać z grupą ludzi oraz wyrazić własne uczucia i dzielić się nimi z innymi.

     Na przestrzeni siedmiu lat przez „Anawa” przewinęło się wielu uczniów z klas IV-VI, obecnie są to nawet uczniowie z klas VII. Wielu z nich grało przez 3 lata, niektórzy właśnie rozpoczęli czwarty rok swojej przygody z teatrem, a paru dopiero zaczyna swe spotkanie ze sztuką. Spotykamy się co dwa tygodnie i pracujemy przez półtorej godziny, ale kiedy zaczyna się już poważna praca nad spektaklem, spotykamy się co tydzień. Wszystko przygotowujemy sami, chodzi tu o kostiumy i dekoracje, najczęściej bardzo minimalistyczne.

     Nie można jednak pominąć milczeniem współpracy z dorosłymi i tak od początku naszym dźwiękowcem jest Pan Zbyszek Pelpliński, przygotowanie wokalne zespołu aktorskiego i zespołu wokalnego, który często z nami współpracuje, to dzieło Pani Anny Mochnacz i Pana Kamila Szafrana. Nagrywaniem muzyki najpierw zajmował się tato naszej „aktorki” Marysi Iwaszkiewicz, a teraz pomaga nam w tej materii Pani Iza Rzadkiewicz. Uczennice Maja Baranowska I Julka Staniaszek opracowywały, a Julka nadal opracowuje choreografię.

     Można powiedzieć, że to nasi stali współpracownicy. Mamy też własnych suflerów, którzy najczęściej są uczniami klas VI.

     Ja oprócz pisania tekstów, opracowywania programów teatralnych oraz tworzenia plakatów teatralnych zajmuję się przede wszystkim inscenizacjami i reżyserowaniem. Gdy sama byłam jeszcze uczennicą i w klasie VI wyreżyserowałam „Kopciuszka” m. in. z naszą Panią Dyrektor jako statystką, nie zdawałam sobie sprawy, skąd się to we mnie wzięło. Po ukończeniu studiów przez 3 lata grałam w Teatrze Propozycji „Dialog” w Koszalinie razem z moją rodziną i przyjaciółmi. Dopiero parę lat temu dowiedziałam się, że mój dziadek – Józef Korotkiewicz – wielki pasjonat teatru założył przez II wojną światową teatr amatorski pod Lwowem, w którym wystawiał m. in. sztuki Beaty Obertyńskiej, córki poetki – Maryli Wolskiej. Z mojej rodziny wywodzi się Gabriela Zapolska, a więc teraz już wiem, skąd we mnie ten pociąg do teatru.

 A oto jak przedstawia się dorobek Szkolnego Koła Teatralnego „Anawa”:

 1. „Bal w świetle księżyca” na motywie powieści M. Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” z
  wierszami polskich poetów, premiera 16.12.2011 r.
 2. „Czekamy na wakacje” na motywie powieści J. Korczaka „Król Maciuś I” z
  wierszami polskich poetów, premiera 05.06.2012 r.
 3. „Sknerus” adaptacja „Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa wg pomysłu Anny
  Danilewicz, premiera 21.12.2012 r.
 4. „Piękna i Bestia” na motywach baśni Ch. Perraulta i powieści A. Provoost „Róża i wieprz”, premiera 05.06.2013 r.
 5. „Twardowski” adaptacja powieści W. Wolańskiego „Pan Twardowski”, premiera
  30.04.2014 r.
 6. „Trochę inny Kopciuszek” wg pomysłu B. Krawczyk-Podleckiej, premiera
  08.05.2015 r.
 7. „W poszukiwaniu szczęśliwego człowieka” wg pomysłu Z. Staniszewskiej, premiera
  10.05.2016 r.
 8. „Bestia i Piękna, czyli baśń na nowo opowiedziana” S. Grochowiaka, premiera
  10.05.2017 r.

Elżbieta Nater-Dochniak

Szkoła Podstawowa nr 4

im. Zdobywców Kosmosu

75-321 Koszalin

ul. Podgórna 45

tel./fax. 94-343-15-48

e-mail: sp4koszalin@poczta.onet.pl

Kalendarz

Maj 2019
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031